Čo je to LARP?

Vložené 17 November 2009 @ 16:14, autor: (DArk)_OnDro#1

(ARCHÍVNY ČLÁNOK)

Zdravím Ťa, pútnik hľadajúci dobrodružstvo a zážitky!
Pochytí Ťa po prečítaní knižky, zhliadnutí filmu, či po zahraní RPG hry chuť ocitnúť sa na mieste diania aspoň na krátky okamih? Túžiš sa stať hrdinom zachraňujúcim svet? Alebo zloduchom, ktorý sa vyžíva v podvodoch? Či azda obchodníkom, ktorému je chod sveta ľahostajný a zmyslom jeho života sú peniaze, peniaze a ešte raz peniaze? Túžiš po tom, vyskúšať si život takýchto ľudí? Pochopiť lepšie ich pocity?

Nazdávaš sa, že toto všetko naveky ostane len snom?

Nebúchaj v zúfalstve hlavou o stenu, nemáčaj vankúš slzami, neutápaj žiaľ v alkohole. Pýtaš sa prečo? Nuž, existuje riešenie. Riešenie, kde toto všetko môžeš skutočne prežiť. Riešenie, ktorému podľahli tisíce duchom mladých ľudí po celom svete. Riešenie, ktorého meno je LARP! Dobrodružné a atmosférické hry naživo.

V týchto hrách sa staň kým len chceš, zarábaj zlatky riešením úloh, obchodovaním, bojom, mágiou či krádežami, či ‘iba’ pomáhaj slabým a utlačovaným. Len na LARP-e máš jedinečnú príležitosť založiť si svoju zlodejskú gildu, stať sa statočným obrancom mesta, za peniaze rozvracať štátnu sieť, skrývať sa v šere ako upír, viesť družinu elfov hlboko v tyle za nepriateľskou líniou, či v náročnejších hrách zažiť, aké to je, keď sa Tvoja postava dostane do krajných medzí z ľubovoľného dôvodu. A ver, že nebudeš sám, budeš v kontakte s ostatnými tvormi tohto sveta, pretože aj iní, Tebe podobní mladí ľudia, budú postavami s cieľmi a plánmi nie vždy totožnými s tými Tvojimi. To z vás môže spraviť spojencov, ale aj nepriateľov na život a na smrť. Ako sa bude príbeh vyvíjať, záleží už len a len na vás. V každom prípade zažiješ množstvo pocitov a zážitkov, ktoré v normálnom svete nemôžeš a budeš vedieť pochopiť veci, ktoré si doteraz nechápal. Pochopíš svojho hrdinu z knižky, pochopíš prečo hrdina z filmu konal ako konal a dokonca pochopíš aj svojich najbližších o to viacej, o koľko viacej sa vžiješ do úlohy svojej postavy na hre.

Zdá sa Ti, že sa LARP podobá na divadlo? Máš pravdu.

LARP je niečo ako druh divadla. Tu sú však herci zároveň aj divákmi, každý, kto sa hry účastní, predstavuje určitú postavu. Organizátori pripravia prostredie, reálie a úvod do príbehu. Na rozdiel od divadla tu hráči nemajú scenár, všetko závisí od ich improvizácie a rozhodnutí. Ako sa spomínalo vyššie, dej príbehu si vytvárajú sami. Hráči sa poobliekajú do kostýmov a začnú hrať …

Čože? Že nemáš kostým, zbraň ani iný kus výbavy? Nemaj strach, ich výroba je viac než jednoduchá (na začiatok Ti bude stačiť tunika zo starej posteľnej plachty) a na internetových stránkach o LARP-och je možno nájsť množstvo návodov. Je bežnou praxou, že si vybavenie požičiaš od niektorého zo skúsenejších hráčov.

Že ani herectvo si neštudoval? Ale to takmer nikto z nás. Ver mi je to také zábavné, že sa na Teba hneď na prvej hre nalepí toľko, že budeš sám zo seba prekvapený, ako vieš vlastne dobre hrať.

LARP-y na celom Slovensku hrávajú stovky hráčov všetkých vekových skupín, bez rozdielu pohlavia, finančného zabezpečenia, vzdelania. Dôležitá je len a jedine dobrá nálada a chuť baviť seba i ostatných.

Presvedčili sme Ťa? Rozhodol si sa zúčastniť sa LARP-u? Gratulujeme! Získavaš možnosť stretávať ľudí rovnakej krvnej skupiny z celého Slovenska, vybuduješ si nové kamarátstva, spoznáš nové lásky, naučíš sa postarať sa o seba aj bez pomoci rodičov či starších súrodencov, prenikneš do tajomstiev dreveného šermu, zlepšíš si telesnú kondíciu a mnoho ďalšieho. Čo je však podstatné a v dnešnej uponáhľanej dobe nezanedbateľné, aktívne si oddýchneš a zabavíš sa pri hraní LARP-ov s priateľmi.

Preto vitaj, pútnik, nech sú Tvoje kroky ľahké a opäť Ťa privedú k našim dverám, ktoré sú vždy otvorené.

VN:F [1.9.3_1094]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.3_1094]
Rating: 0 (from 0 votes)


1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: RoleDay | Brotherhood of Steel & Sorcery on 16.February 2010

Leave a comment

OpenID Login

Standard Login

Nastavenie webu:

Size

Colors