Tordhan 2010 – príbehy III.

Vložené 9 May 2010 @ 06:02, autor: (DArk)_OnDro#1

Vážené osadenstvo,

čas nám už pokročil, prvé dve vlny registrácie sú už úspešne za nami. Nedávno sme otvárali poslednú -tretiu- vlnu. Ak máte záujem sa Tordhanu zúčastniť, je táto vlna registrácie poslednou možnosťou pre vás – otvorená bude maximálne do 30.6.2010!

Zoznam registrovaných v tomto kole nájdete TU, predchádzajúce kolá majú nasledujúcich registrovaných (prvé a druhé). Registračný formulár nájdete TU, pred samotnou registráciou odporúčame preštudovať pravidlá a príručku pre hráča.

Ďakujeme hráčom, ktorí už za hru zaplatili predom -tieto peniaze budú najlepšie viditeľné v celkovom efekte- a vyzývame všetkých, aby zvážili túto formu platby. Taktiež blahorečíme tých, ktorí už v takomto skorom čase zaslali fotografiu kostýmu.

V spolupráci s hráčmi už uzavretých vrstiev sme pre vás pripravili mnoho textov, ktoré môžu poslúžiť ako inšpirácia pri tvorbe postáv. Časť z nich:

Mama mi furtkaj vraveli

Mama mi furtkaj vraveli, že zo mňa nič nebude. Odkedy sme boli šprti, furtkaj mi to vravela. Vy by ste to též vraveli, keby sa vám decko vracalo dom doškrabané a dobité. Smejem sa  jak zjuškovaný keď spomínam na klbčenie s Dóžinkovou partiou za masiarňou. Najvatšia sranda bola, keď vybehol niektorý z masiarskych učnov a naložil nám všetkym.

Tato ma doma též občas strískal. Mal nato dóvody. Nehnevám sa naňho. Chudák nebožtík tiež vraveli, že zo mňa nič nebude. Teraz by namňakaj boli hrdý. Nezrážam sa po šenkoch, aj slušnú robotu mám. Pre takého jedného pánka vyberám dlhy. No nikeraj neni to fasácka robota? Možem im statočne dať do držky a pre spravodlivú vec. Hehehe. Ten pánko je nejaký dóležitý a rádne nabaleny. Normálne keď ho zbadajú tí jeho dlžníci, jak sa tí tvária. Normálne jak živé mrtvoly. Fuj, do Slnka! Niekedy sa aj ja laknem keď krivo pozrie. Má to v očách, ani nemusí hlas dvihnuť a ruky vóbec. Šak jeho ruky som ja. A rádne tvrdé ruky! Po robotke si móžem ist de cem, on si ma vždy nejak nájde. Jak minule, troška sme popili s kamarátmi a ráno som sa zobudil v hostinci za Floradom.

Už tam čakal jazdec, další šefinkov chlap. Né taky silný, jak ja, ale s nožmi to vie. Normálne čakal, že ideme na fušku.  Jak ma tam našli nepochopim. Vtedy to bola silna fuška. Šesť chlapov poviazaných v lese, ležá v machu ani nemuknu. Pri nich sedi šefinko, šnupe si jušku jak keby bol kdesi na navšteve. Taký kludny bol. Ešte mi hučalo v hlave z noci, ale necel som biť za trasoritku tak som si zobral do parády takeho riadne vypaseného. Do Slnka, ten mal sily jak ork, dobre že bol doviazany inač neviem neviem. Jak som nanom polamal treti papek a furt sa trepal, zrazužkaj sa postavil šéfinko, prišiel k chlapovi, dupol mu čižmou na krk, z rukáva mu vybehla dýka a zapichol toho chlapa namieste. Jak prasa. Ten mój šefinko, toho si nehcite pohnevať, tedy aj mna prekvapil a to som už já videl šeličo. Vytáhol zneho dýku, takú zvláštnu mal, úzka čepel do trojhlníka. Vražedna vecička, stím smelo prebodnete aj brnenie. Otrel to, samo, to nemóžte k takej vecičke sa spravať jak k žabiklaču. Celkom ma to dostalo čo spravil, som zamrzol. Kolega, ten machrík na nože, ten ništ. Asi je zvyknutý. Šefinko brechol, že nemam očumovať a makať dalej.  Odlomil som si dalši papek a pustil sa do zvyšku chlapíkov . Netušim, čo spravili šefinkovi, ale isto to už oľutovali. Šefinko čosi vykladal o povinnostiach, pravidlách a tajomstvách. Že  bratstvo neodpúšta, že neni slepý lebo ma oči všade.  Nerozumel som mu ani trt. Nevim ani či mu rozumeli hentí poviazaní. Ale tí to mali jedno. Do hodinky sme ich zakopali šetkých pekne do radu kolo mraveniska.

Okolie Eulévie

Táto mapa (po kliknutí sa zobrazí v pôvodnom rozlíšení) zobrazuje blízke okolie Eulévie. Veľká väčšina postáv na Tordhane 2010 bude z tohto okolia, aby bolo možné vytvoriť väzby medzi postavami.

Ide o dôležitý faktor tvorby hry a preto budeme výnimky schvaľovať len veľmi veľmi neochotne, s tikom v pravom oku a ľavom kolene. Ak vôbec nejaké schválime. Nespôsobujte nám preto zbytočne zdravotné problémy a pri registrácii situujte vašu postavu do tohto priestoru. Ďakujeme :).

Tyrínia
populácia: cca 160, časť trpaslíčej populácie
správa: rada starších
zdroj vody: studňa
okolie: lesy
ostatné: kováč, farma, lovci kožušín

Kesiteos
populácia: cca 170
správa: rada starších
zdroj vody: rieka
okolie: lesy, lúky
ostatné: farmy, mlyn, žije tu starý mág

Libitan
populácia: cca 240
správa: starosta
zdroj vody: malý prameň a studňa
okolie: lesy, lúky
ostatné: krčma, hrnčiar, malý chrám, stolár, 1krát mesačne trh

Dalitrona
populácia: cca 150, časť trpaslíčej populácie
správa: rada starších
zdroj vody: studňa
okolie: lesy
ostatné: liečiteľ, lovci kožušín

Ajronbél
populácia: cca 100, veľká časť trpaslíčej populácie
správa: rada starších
zdroj vody: studňa a malá rieka (na jar)
okolie: lesy, skaly
ostatné: kováč, jaskyňa

Itaia
populácia: cca 170, časť orčej populácie
správa: rada starších
zdroj vody: studňa
okolie: lúky (miestami step)
ostatné: farmy, krčma

Arkus
populácia: cca 200, veľká časť orčej populácie
správa: starosta
zdroj vody: studňa, jazero
okolie: step
ostatné: liečiteľ, farmy, krčma, jaskyňa

Florad
populácia: cca 240
správa: starosta
zdroj vody: studňa, malý prameň
okolie: lesy, lúky
ostatné: farma, garbiar/kožušník, krčma, 1/mesiac trh, malý chrám

Ramó
populácia: cca 230
správa: starosta
zdroj vody: studňa, malý prameň
okolie: lesy, lúky (miestami step)
ostatné: farmy, krčma, 1 krát mesačne trh, malý chrám

Janhil
populácia: cca 170
správa: rada starších
zdroj vody: studňa, jazero
okolie: lesy
ostatné: píla, starobilé ruiny, stolár, druid v okolitom lese

Aena
populácia: cca 150
správa: rada starších
zdroj vody: studňa
okolie: lúky (miestami step)
ostatné: farmy, liečiteľ

Tamudo
populácia: cca 130, časť orčej populácie
správa: rada starších
zdroj vody: studňa
okolie: step
ostatné: farmy

Fála
populácia: cca 130
správa: rada starších
zdroj vody: studňa
okolie: lesy, lúky
ostatné: farma, lovci kožušín

Učenná rozprava o juáze
Liek alebo jed

Na večnú slávu nepremožitelného Slnka a najjasnejšieho Cisára, z poverenia Kalima Udatného, veľkovojvodu Grinburgského sme vypracovali túto správu o staronovom fenoméne v Ríši – o juáze.

Juáza je produktom nenápadnej kroviny typickej pre lúčne spoločenstvá južných provincií Ríše. Juázový ker je na vodu a pôdu nenáročná rastlina. Osvedčilo sa pestovanie aj na velkých plochách, významným škodcom je však Ilichatský modrý motýľ, ktorého larvy s obľubou spásajú listy juázovníka. Ker kvitne aj dvakrát ročne, tvorba semien je teda dostatočná.  Samotné pestovanie je vskutku nenáročné a vhodné takmer kamkoľvek.

Samotnú aktívnu drogu tvorí olúpana a vysušená kôra kra. Zber je delikátna záležitosť, je potrebné presne vedieť koľko kôry je možné olúpať aby daný ker nezahynul. Túto prácu vykonávaju tradične ženy. Zberačky s praxou sú mimoriadne žiadaným artiklom na trhu z otrokmi.

Kôra sa nesmie sušiť na priamom slnku, ináč juáza stráca na svojej kvalite, až môže úplne stratiť požadované účinky. Dôkladne presušená sa ručne preberie a očistí. Následne dochádza k jej mletiu na juázový prach. Proces prebieha pod dozorom poverených úradníkov, kedže juáza je stále v tomto procese surová a jej požívanie či odcudzenie sa prísne trestá .

Dalším procesom je delenie podľa akosti. Juázovy prach sa presýpa pomedzi sitá, za najkvalitnejší sa považuje samozrejme ten najemnjší prach. Takto rozdelený produkt  sa posúva k riedeniu. Najčastejšie sa sa riedi cukrom, no poslednou dobou z dôvodu zníženia nákladov sa experimentuje so živicovými zmesami.

Postavenie juázy z pohľadu Slnečného práva nie je úplne vyjasnené. Riedená juáza je tolerovaná a legálna. Podliehala špeciálnym daniam a pravidlám, ktoré sú neustále novelizované. Prechovávanie čistej juázovej kôry mimo oficiálnej evidencie úradov je však tažký zločin trestaný aj hrdelne! Je to tak správne, lebo požívanie nijak neupravenej kôry je nehodné vyznávačov Slnka .

Z hľadiska lekárskeho  je juáza veľmi uzitočný produkt. Máme zaznamenané prípady, kedy si vojaci na taženiach tlmili bolesti práve požívaním juázy. Velitelia skonštatovali celkovú zvýšenú odvahu, výdrž a bojachtivosť vojakov.
Požitie sprevádzajú pocity radosťi až eufórie, tlmí bolesť a dodáva energiu. S vyššími dávkami sa prejavuju halucinácie, nadmerné potenie a pri predávkovaní až straty vedomia. Tu by som chcel zdôrazniť, že Slnku a Cisárovi je takéto zneužívanie tejto rastliny odporné a nadmerné požívanie bude trestané .

Attichlos Starší

Zápis o udalostiach okolo uzavretia zmluvy Chlimudsko-Šedohorskej z roku 316

Ja, skromný pisateľ nasledujúcich riadkov, Favian Manus Velox, zaznamenávam tieto udalosti pre súčasne a budúce generácie, aby všetci obdržali vedomosť o udalostiach okolo uzavretia mierovo-obchodných dohôd medzi Euléviou (Chlimudská ríša) a Dôlnym kráľovstvom Sorbero (Kráľovstvo Šedých hôr) dňa 15.5. roku 316 po Veľkom more.

O zmluvách,  ktoré by uľahčili obchod so Šedými horami, sa rokovalo toho času už viac ako rok. Ja sám som bol prísediacim a zapisovateľom z rokovaní po celú túto dobu. Jednania sa tiahli, pretože každý chcel presadiť svoje, ba dokonca sa jeden z obchodníkov pokúšal získať pre seba privilégiá, ktoré mu neprináležali, aby sa obohatil na úkor iných čestných obchodníkov.
Mužom, kvôli ktorému sa jednania najviac zdržovali bol obchodník Turmon Opes z Ajronbélu. Pretože rokovania sa nevyvíjali tak, ako by mu to vyhovovalo, pokúsil sa hanebne podplatiť nielen zástupcov Obchodného kruhu, ale dokonca aj niektorých zástupcov Chlimudskej ríše na zasadaní.
Mne samému ako mladému pisárovi ponúkol úplatu za to, že preňho pozmením listiny v jeho prospech. Keďže sa to priečilo ako dobrým mravom, tak aj Slnku samotnému, oznámil som tento prečin veliteľovi miestnej gardy Thraukovi Farganovi, ktorý vec prešetril a zistil, že takéto pokusy o ovplyvnenie neboli vykonané len na mojej osobe, ale aj na oproti mne vyšších miestach. Po niekoľkotýždňovom vyšetrovaní, kedy bol aj môj život v ohrození, boli vinníci odhalení a spravodlivo potrestaní. Ja sám som dostal pochvalu od rady mesta.
Po vyriešení týchto prieťahov už nič nebránilo v tom, aby sa rokovania pohli správnym smerom. Na miesto skorumpovaných úradníkov boli dosadení noví a bezúhonní činitelia, ktorí mali najvyšší záujem na urýchlení podpísania dohôd a to nie pre osobné záujmy, ale pre dobro oboch zúčastnených strán. Musím podotknúť, že napätie medzi rokujúcimi stranami bolo v tej dobe veľké a tak bolo len na mieste, aby sa veci pohli ďalej, pre bezpečnosť a blaho spoločnosti.
Na moje slová bol po predchádzajúcich udalostiach braný ohľad, a tak sa nám podarilo spolu s ďalšími cisárskymi zastupiteľmi docieliť, aby viere v Slnko neboli na území Šedých hôr kladené prekážky. Aby Slnko mohlo byť slobodne uznávané a viera v neho voľne šírená jej nositeľmi. Na druhú stranu, trpaslíci získali právo u nás voľne, no nenápadne vyznávať, no nie šíriť svoje kulty.
Hlavnými bodmi dohôd boli samozrejme práva obchodníkov slobodne sa pohybovať a obchodovať na cudzom území, ak sa budú riadiť právnymi normami, daňami, clami a zákonmi na danom území. Bola stanovená maximálna miera zdanenia a ciel pre dovážaný tovar.
Zmluvy sa vyhotovili v štyroch prevedeniach a v dvoch jazykoch, ako našou rečou a písmom, tak aj v trpasličtine runami – jedna z kópií bola uložená v Eulévii, jedna bolo odoslaná do Grinburgu a dve ostali v držaní trpaslíkov. Boli podpísané siedmymi zástupcami z každej strany a dvomi pisármi ako svedkami a bola potvrdená pečaťami oboch strán.
Je mojou úprimnou túžbou, aby táto zmluva utužila dobré vzťahy medzi Chlimudskou ríšou a Dôlnymi kráľovstvami trpaslíkov a aby slúžila ako vzor pre iné zmluvy s našimi susedmi aj v budúcnosti. Taktiež dúfam, že obchod i priateľstvo budú prekvitať a prinášať blahobyt obom stranám.

V meste Sorbero (Kráľovstvo Šedých hôr)
dňa 27.5.316
Favian Manus Velox

Princípy šľachtického práva a etikety

*** Konanie medzi šľachticmi
- Vždy pri predstavovaní sa uvedú všetky tituly, lénne či čestné, významnejšie majetky a vojnové činy v minulosti. Nie je to nutné v prípade, že o daných veciach sú všetci prítomní už oboznámení.
- Šľachtic je oprávnený oslovovať ostatných šľachticov prinajhoršom vykaním okrem prípadov, kedy sa pred svedkami dohodli o inom type oslovovania.

- V prípade verejného osočenia, urážky, prípadne dlhotrvajúceho sporu je možné rozpor riešiť Súbojom cti. Súboj cti môže navrhnúť rovný rovnému, prípadne vyššie postavený nižšie postavenému. Nikdy, v žiadnom prípade muž žene. Býva obvykle veľkou hanbou, ak sa účasť na súboji odmietne – etiketa v takom prípade hodnotí neutrálne prípadný ostentatívny posmech a porušovanie slušnosti voči zahanbenému.

- Postavenie šľachtica je určované pôvodom. V prípade, že rod šľachtica je z Grinburgu a teší sa priazni Cisára, je príslušník rodu považovaný na vyššie postaveného a smie vo svojom mene uvádzať prídomok “slnečný”, napr. Augustus Trunglen z Grinburgu, slnečný barón … .

- V prípade pretrvávajúceho sporu medzi lénnikmi dvoch šľachticov sa šľachta môže rozhodnúť podať problém na súd, prípadne konať vo svojich kompetenciách, spoločne rozhodnúť o ďalšom konaní a nariadiť to svojim lénnikom. Takýto proces možno zvoliť v prípade hriechov necirkevných, majetkových, ktoré sa týkajú iba lén zúčastnených šľachticov.

*** *** Vyššie postavený – nižšie postavený
- Nižšie postavený šľachtic na verejnosti vyká vyššie postavenému šľachticovi a vždy ho oslovuje ako “urodzený”, vyššie postavený šľachtic na verejnosti vyká nižšie postavenému šľachticovi. V súkromí je možné oslovovať sa aj iným spôsobom v prípade, že sa tak pred svedkami dohodli.
- V prípade majetkových sporov je očakávaný postup, že nižšie postavený zašle vyššie postavenému návrh na vyrovnanie a čaká na vyjadrenie a činnosť vyššie postaveného. V prípade, že takéto vyjadrenie nepríde (obvykle jeden západ a jeden východ slnka) má možnosť obrátiť sa na súd a toto vyjadrenie si vynútiť. Po vyjadrení sa môžu dohodnúť na postupe, či danú vec predajú k riešeniu úradom, alebo ju budú riešiť v rámci svojich kompetencií a možností.

*** *** Rovnocenná šľachta
- Rovnocenní šľachtici (porovnateľný vek, majetnosť, pôvod aj titul) sa oslovujú a titulujú spôsobom, ako keby si boli obaja navzájom nadradení, okrem prípadov, kedy sa pred svedkami dohodli o inom type oslovovania.
- V prípade majetkových sporov je očakávaný postup, že jeden zašle druhému návrh na vyrovnanie a čaká na vyjadrenie a činnosť. V prípade, že takéto vyjadrenie nepríde (jeden západ alebo východ slnka) má možnosť obrátiť sa na súd a toto vyjadrenie si vynútiť. Po vyjadrení sa môžu dohodnúť na postupe, či danú vec predajú k riešeniu úradom, alebo ju budú riešiť v rámci svojich kompetencií a možností.

*** *** Konanie medzi mužom a ženou
- Šľachtičnej určuje zvyk a slušnosť byť v prítomnosti muža šľachtica vždy so zahalenou tvárou, bez výnimky.
- Muž sa musí k žene chovať vždy slušne a úctivo, keďže ide o nositeľku nového čistého života. V prípade, že dojde k poníženiu, či zneucteniu ženy má jej otec, manžel a patrón právo a povinnosť žiadať Súboj cti po šľachticovi, ktorý ženu urazil. V prípade, ak je mužom nižšieho pôvodu a nemôže žiadať Súboj cti, je verejne zahanbený už od počiatku.

*** Šľachticovo konanie voči obyvateľstvu
- Obyvateľ má voči šľachticovi štatút lénnika (pracuje na jeho pozemkoch, poliach, prípadne prostriedkoch) a podriadeného (šľachtic zodpovedá za jeho činy, môže mu prikazovať, môže ho však trestať v prípade, že je to Slnku milé a spravodlivé).
- Šľachtic má právo vyhnať obyvateľa a odoprieť mu svoje léna v prípade, že sa obyvateľ preukázateľne zachoval neposlušne voči príkazu šľachtica. V takomto prípade Veľkňaz zváži nutnosť tohto konania a buď anuluje rozhodnutie šľachtica, alebo dá bývalému obyvateľovi úlohu, po ktorej splnení sa smie vrátiť do svojho domova – dovtedy ho však nesmie nikto prijať do svojho obydlia, na svoje léna alebo pod svoju ochranu.
- Obyvateľ má právo, aby s ním bolo zachádzané spravodlivo podľa Slnečnej spravodlivosti a aby cieľom jeho šľachtica bolo dobro jeho aj celého kraja.
- Obyvateľ nemá vyslovené právo na slušné zaobchádzanie, neurážanie na cti apod. pokiaľ to neprotirečí Slnečnej spravodlivosti.
- Obyvateľ oslovuje šľachtica jedine onikaním, v prípade váženého obyvateľa smie použiť vykanie s oslovovaním “urodzený”. Tykanie sa považuje za vážny prehrešok a môže byť trestané.

- V prípade zásadného hriechu lénnika má šľachtic povinnosť doraziť za Veľkňazom, prípadne ním stanovenou cirkevnou autoritou a podať vysvetlenie o danom počine.
- V prípade zadržania významného obyvateľa svetskou mocou má tento právo nebyť presúvaný, ani skrývaný až po dobu, kým si ho vyzdvihne šľachtic. Od tejto doby zaň zodpovedá šľachtic. Toto neplatí pre vojnový stav.

*** Šľachta a cirkevné autority
- Šľachtic má byť pevným vzorom vo viere pre svojich poddaných a svoje okolie. Preto sa u neho očakáva -a veľmi škandalózne pôsobí ak by sa jej nedostávalo- pevná, ostentatívna a nezlomná viera v Slnko a jeho spravodlivosť, Cisára a rád tohto sveta.

*** *** Správanie voči cirkevným autoritám s titulom
- Šľachtic môže v súkromí oslovovať cirkevnú autoritu prinajhoršom vykaním okrem prípadov, kedy sa pred svedkami dohodli o inom type oslovovania. Na verejnosti, počas bohoslužby, sviatkov, alebo iných cirkevných ceremónií je striktne nutné používat onikanie. Od autority môže vyžadovať oslovovanie vykaním.
- Autorita s titulom môže požadovať Súboj cti po akomkoľvek šľachticovi, v prípade, že daný súboj schváli Veľkňaz.
- Cirkevná autorita má právo žiadať od šľachticov vysvetlenia voči rozhodnutiam, ktoré sa akýmkoľvek spôsobom dotkli viery a na ich základe konať. Ide napríklad o odmietanie bohoslužby, Slnečného požehnania, života v sporiadanom manželskom zväzku, vzdania sa hriechov a ich vyznanie a oľutovanie, nevzdávanie každodennej úcty Slnku, či jeho nasledovníkom, stretávanie sa s bezvercami.
-  Cirkevná autorita má právo žiadať zaplatenie desiatku, v prípade problémov riešiť spor a prijať také rozhodnutia, ktoré zabezpečia plynulé vyrovnanie pohľadávky. Kým je pohľadávka nezaplatená, má právo na každom cirkevnom obrade vyhlasovať meno dlhujúceho šľachtica bez titulov na znak hanby.

*** *** Cirkevná autorita bez titulu
- Šľachtic si s takouto osobou spravidla vyká a preukazuje jej úctu hodnú služobníka Slnka. V súkromí je možné použiť aj iný typ oslovovania v prípade, že sa tak pred svedkami dohodli.
- Cirkevná autorita bez titulu je oprávnená konať vo veci týkajúcej sa šľachty len v prípade priameho nariadenia od Autority s titulom, prípadne od Veľkňaza alebo člena Rádu.

*** Šľachtic v konaní voči svetským autoritám a úradníkom
- Šľachtici sami seba považujú za správcov zeme a preto akákoľvek iná svetská správa im viacmenej fušuje do roboty, nie sú obvyklé vrúcne vzťahy. Je však absolútne vyžadované, aby sa obidve strany k sebe správali slušne a oslovovali sa vykaním, na verejnosti aj v súkromí.
- Zásadným pravidlom je, že svetské autority regulujú svet do takej miery, akú vyžaduje situácia v kraji, nie menej a nie viacej. Nesmú bezdôvodne ničiť bohatstvo, majestát, ani léna šľachticov, pretože tým by ochudobňovali kraj, ktorý spravujú.

*** *** Vysoký úradník s titulom
- Vysoký úradník môže žiadať Súboj cti po akomkoľvek šľachticovi, v prípade, že daný súboj schváli Správca.
- Vysoký úradník oslovuje šľachticov vykaním, podobne preukazovanú úctu vyžaduje aj spätne.
- Vysoký úradník má právo žiadať od šľachticov vysvetlenia voči ich rozhodnutiam, ktoré akýmkoľvek spôsobom ovplyvnili verejný život, prípadne majú veľký vplyv.
- Vysoký úradník má právo požadovať zaplatenie Správcom stanovených daní, v prípade problémov riešiť spor a prijať také rozhodnutia, ktoré zabezpečia plynulé vyrovnanie pohľadávky

*** *** Úradník bez titulu
- Úradník bez titulu je považovaný za administratívnu silu, každopádne sprostredkovane ide o Cisárovho podriadeného. Úradník v každom prípade šľachticovi vyká, spätne sa vykanie nepožaduje, dostatočné je tykanie úctivým tónom.
- Úradník bez titulu je oprávnený konať voči šľachte len v prípade priameho rozkazu od Vysokého úradníka s titulom, alebo od Správcu.

*** *** Bezpečnostný úradník, vojak
- Za bezpečnostného úradníka sa považuje osoba zamestnaná Správcom, Veľkňazom alebo iným úradom s požehnaním Cisára. Nepovažujú sa za nich osobné družiny šľachty, ani iné súkromné iniciatívy.
- Zabezpečuje súhrnnú bezpečnosť kraja a je Cisárovým mečom, preto je nutné preukazovať zvláštnu úctu aj voči nim. Je oprávnenou požiadavkou požadovať to isté aj spätne.
- Šlachtic nie je povinný im vykať, každopádne oslovovanie musí byť slušné. Bezpečnostný úradník musí šľachticovi vykať. Výnimkou z týchto pravidiel sú Cisárske gardy – dôstojnícky zbor je nutné oslovovať vykaním a s prídavkom “slnečný”, bežných príslušníkov jednotiek je nutné oslovovať vykaním. Cisárske gardy oslovujú šľachtica vždy výhradne vykaním.
- Úradník nesmie žiadnym spôsobom obmedziť (okrem prípadov, kedy by išlo o priamy príkaz Správcu) osobnú slobodu, majetkovú, či finančnú slobodu šľachtica.
- Nesmie obmedzovať blahobyt šľachticových lén strpčovaním práce jeho lénnikov, toto sa pri dlhodobom opakovaní považuje za urážku šľachtica.

*** *** Súboj cti *** ***
Od čias silných zemepánov až do súčasnej doby – centralizovane kontrolovanej krajiny, pretrval a je uznávaný jeden zvyk šľachty. Pokiaľ šľachtic verejne urazí iného šľachtica, môže poškodený požadovať satisfakciu v aréne. Tam sa bojuje na život a na smrť obojstrannou dohodou zvolenými zbraňami, pričom víťaz má povinnosť postarať sa o prípadnú vdovu, deti, ale aj majetky a léna porazeného.

V súčasnej dobe je boj na život a na smrť veľmi raritný, keďže taký súboj musí povoliť Správca. Preto je omnoho častejšou a využívanejšou formou súboj drevenými zbraňami za účelom zosmiešnenia porazeného – samozrejme, bez nutnosti starať sa o jeho ženu, deti a majetky. Po súboji sa na príčinu súboja verejne zabúda, bola totiž dosiahnutá satisfakcia.

Je možné v Súboji cti používať náhradníkov, vždy však za obojstranného súhlasu účastníkov. Typickým dôvodom je vysoký vek účastníka.

V prípade, že šľachtica urazila cirkevná autorita, musí súboj (s akýmikoľvek zbraňami) povoliť Veľkňaz, v prípade, že šľachtica urazila svetská autorita, musí súboj (s akýmikoľvek zbraňami) povoliť Správca. V prípade, že ide o spor medzi šľachticmi, musí Správca povoliť súboj len v prípade, že sa jedná o reálne zbrane. V prípade, že Veľkňaz alebo Správca zakáže úradníkovi účasť na súboji, považuje sa to ako keby úradník odmietol sám a upadá do hanby – etiketa v takom prípade hodnotí neutrálne prípadný ostentatívny posmech a porušovanie slušnosti voči zahanbenému.

Zmluva o diele
————–

Táto zmluva o diele (ďalej len “zmluva”) je potvrdením obojstrannej a bezvýhradnej zhody Správcu Eulevijského a Hermanna Schaffera, zemana (ďalej len “účastníci zmluvy”) ohľadom nasledujúcich bodov.

Článok I.
———

Herman Schaffer sa zaväzuje vytvoriť a vydržiavať skupinu žoldnierov (ďalej len “Garda”), za pomoci ktorej bude plniť úlohy a služby zadané Správcom Eulevijským, či Veľkňazom Eulevijským. Z hľadiska typu služby môže ísť o úlohy:

a.) pravidelné rutinné – ide najmä o:
- obhliadky bezpečnosti kritických častí území stanovených vyhlásením Správcu Eulevijského – obhliadky bezpečnosti území v kritických časoch stanovených vyhlásením Správcu Eulevijského
- dohľad nad sporiadanosťou na cestách

b.) nepravidelné rutinné – ide najmä o:
- pri právoplatnom súdnom obvinení obyvateľa Eulévijského šľachtica bez práva nosiť erb, zabezpečiť odvedenie obyvateľa na bezpečné miesto v majetku Gardy a vyčkať príchodu jeho šľachtica, sudcu, či inú osobu splnomocnenú v súdnom procese
- pri právoplatnom súdnom obvinení obyvateľa Eulévijského šľachtica s právom nosenia erbu, zabezpečiť bezpečie obyvateľa bez jeho odvedenia na iné miesto, než miesto na ktorom bol zadržaný, vyčkať príchodu jeho šľachtica, sudcu, či inú osobu splnomocnenú v súdnom procese
- pri predpoklade konania podozrivej činnosti, prípadne pri iných prešetrenie vyžadujúcich okolností obyvateľa, ktorý nepatrí pod léno žiadneho šľachtica, ani nie je nijakým spôsobom viazaným k Cisárstvu zabezpečiť odvedenie obyvateľa na bezpečné miesto v majetku Gardy a vyšetriť okolnosti

c.) pravidelné polovojenské – ide najmä o:
- spolupráca s výzvednými zložkami pri zadržiavaní kontrabandu
- udržiavanie purifikácie Eulevie a priľahlých krajov, pravidelné kontroly náboženskej čistoty obyvateľov a ich činov, majetkov, či skutkov

d.) nepravidelné polovojenské – ide najmä o:
- boj s organizovaným zločinom priamo ohrozujúcim obyvateľa jednotlivca, prípadne neveľký počet jednotlivcov nezastávajúcich úlohy v štátnom, či Cirkevnom aparáte a bez šľachtického titulu
- zabezpečiť plnenie všetkých kauzálnych obmedzení smerujúcich k bezpečnosti jednotlivcov, ako aj skupín vyhlásených Správcom Eulevijským, najmä zákazu, či obmedzenia vychádzania, priestorovej separácie skupín obyvateľstva, a pod..

e.) nepravidelné vojenské – ide najmä o:
- boj s organizovaným zločinom priamo ohrozujúcim obyvateľa, prípadne akýkoľvek počet jednotlivcov, z ktorých niektorí zastávajú úlohy v štátnom, či Cirkevnom aparáte, alebo niektorí majú šľachtický titul, prípadne boli vyhlásení za Cisárom chránené osoby.
- pri vyhlásení vojenskej mobilizácie, či stanného práva sa zamestnanci Gardy automaticky stávajú vojenskými jednotkami pod priamym velením Správcu Eulevijského

Článok II.
———–

Garda užíva pri výkone svojich činností prepožičanie právomocí Správcu Eulevijského v nevyhnutnej miere. Právomoci ako celok sú z právneho hľadiska duplicitné, delia sa na civilné a vojenské právo podľa charakteru vykonávanej úlohy.

Garda koná v rámci civilného práva pri úlohách definovaných, resp. spadajúcich do v Článku I. tejto zmluvy definovaných bodov: a, b. V takomto prípade sa predpokladá:

- vynaloženie maximálnych prostriedkov a využitie všetkých možností nenásilného riešenia úloh
- dbanie na bezpečnosť všetkých zúčastnených, ktorí prídu do styku s Gardou pri plnení jej úloh
- trvalá snaha o udržiavanie pozitívneho obrazu Gardy v očiach obyvateľov, úctivé a dôstojné správanie
- ochrana majetku, slobôd, náboženskej čistoty a dobrých mravov všetkých obyvateľov

V rámci úloh definovaných, resp. spadajúcich do v Článku I. tejto zmluvy definovaných bodov: c, d, e koná podľa vojenského práva každý vojak, ktorý je aktívne zapojený do úlohy takto definovanej, ako aj každý jeho nadriadený. V takomto prípade sa predpokladá:

- vynaloženie maximálnych prostriedkov na ochranu osôb na základe ich postavenia v spoločnosti: primárne osoby označené Cisárom ako “chránené”, sekondárne najvyšších štátnych aparátnikov a vysokú šľachtu, následne všetkých ostatných zúčastnených
- rýchla reakcia na vznik situácie a bezodkladné riešenie úlohy
- v prípade potreby čiastočné, alebo plné obmedzenie slobôd obyvateľov, ktorí prídu do styku s Gardou pri plnení jej úloh
- okamžitá komunikácia so Správcom Eulevijským, ako aj so šľachtou, na ktorú bude mať úloha a jej predpoklad vplyv

Článok III.
————

Garda zodpovedá Správcovi Eulevijskému za dôkladné plnenie jednotlivých úloh v plnej miere.

V prípade malého pochybenia pri riešení úlohy podľa civilného práva (úlohy definované, alebo spadajúce do bodov a, b podľa Článku I. tejto zmluvy) je Správca Eulevijský oprávnený zadržať, alebo odmietnuť platbu za túto úlohu.

V prípade vážneho pochybenia, prípadne pochybenia s dôsledkami pri riešení úlohy podľa civilného práva (úlohy definované, alebo spadajúce do bodov a, b podľa Článku I. tejto zmluvy) je Správca Eulevijský oprávnený zadržať, alebo odmietnuť platbu za túto úlohu a vystaviť okamžite splatnú pokutu až do výšky 10 násobku platby za túto úlohu.

V prípade malého pochybenia pri riešení úlohy definovanej, alebo spadajúcej do bodov c, d podľa Článku I. tejto zmluvy je Správca Eulevijský oprávnený zadržať, alebo odmietnuť platbu za túto úlohu. Taktiež je možné vystaviť okamžite splatnú pokutu až do výsku 10 násobku platby za túto úlohu.

V prípade vážneho pochybenia, prípadne pochybenia s dôsledkami pri riešení úlohy definovanej, alebo spadajúcej do bodov c, d podľa Článku I. tejto zmluvy je Správca Eulevijský oprávnený zadržať, alebo odmietnuť platbu za túto úlohu a vystaviť okamžite splatnú pokutu až do výšky 10 násobku platby za túto úlohu. Taktiež je možné súdiť zamestnanca Gardy, ktorý spôsobil pochybenie a jeho priameho nadriadeného podľa vojenských zvyklostí.

V prípade pochybenia pri riešení úlohy definovanej, alebo spadajúcej do bodu e podľa Článku I. tejto zmluvy je Správca Eulevijský oprávnený zadržať, alebo odmietnuť akékoľvek platby voči Garde a vystaviť okamžite splatnú pokutu v ľubovoľnej výške. Taktiež je možné súdiť zamestnanca Gardy, ktorý spôsobil pochybenie a každého jeho nadriadeného podľa vojenských zvyklostí.

V prípade vážneho pochybenia pri riešení úlohy súvisiacej s purifikáciou Eulévie, ako aj náboženskej čistoty jeho obyvateľov je Správca Eulevijský oprávnený zadržať, či odmietnuť platbu za túto úlohu a vystaviť okamžite splatnú pokutu až do výšky 10 násobku platby za túto úlohu. Veľkňaz má právo viesť vyšetrovanie a súd voči osobám zodpovedným na tomto pochybení a ich priamym nadriadeným a vyrieknuť cirkevný rozsudok.

Pri akejkoľvek úlohe musí byť Garda informovaná o jej charaktere a musia jej byť poskytnuté všetky informácie, ktoré nie sú považované za tajné. V prípade zamlčania podstatných informácií, ktorých utajovanie nie je v zájme Cisárovom smie Garda požadovať náhradu. Výšku náhrady a jej oprávnenosť rozhoduje pre cirkevné veci Správca Eulevijský, pre svetské záležitosti Veľkňaz Eulevijský.

Článok IV.
———-

Hermann Schaffer sa zaväzuje dodať každý deň do západu Slnka písomnú správu o využívaní dokončených služieb Gardy Správcovi Eulevijskému, Správca Eulevijský sa zaväzuje na základe dohody o ocenení práce a tejto správy pripraviť sumu v hotovosti, ktorá bude odovzdaná Hermannovi Schafferovi nasledujúce ráno.

Výnimku tvoria služby definované, alebo spadajúce do bodu e Článku I. tejto zmluvy, ktoré sú splatné až na základe rozhodnutia Správcu Eulevijského a v ktorých prípade sa financovanie celej záležitosti bude riešiť na základe jednostranného rozhodnutia Správcu Eulevijského.

Článok VI.
———

Zmluva bola vystavená v 3 kópiách, pričom jedna bude vydaná do rúk Hermannovi Schafferovi, druhá Správcovi Eulevijskému a tretia Veľkňazovi Eulévijskému. Účastníci konania vyjadrili obojstrannú zhodu, kompletnú informovanosť o všetkých záležitostiach zmluvy a záväzok všetky body zmluvy v plnej miere naplniť, pričom toto potvrdzujú svojimi podpismi:

Správca Eulevijský

Hermann Schaffer, zeman

VN:F [1.9.3_1094]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.3_1094]
Rating: 0 (from 0 votes)


No Comments Yet

You can be the first to comment!

Leave a comment

OpenID Login

Standard Login

Nastavenie webu:

Size

Colors