Rozhovor s Isilóte

Vložené 16 January 2010 @ 23:52, autor: Andrea

Priatelia, prinášame vám prvý zo série rozhovorov so zaujímavými larpistami z nášho okolia. Tentokrát sme si bližšie posvietili na dlhoročnú hráčku, občasnú organizátorku a najmä skvelého človeka – Isilóte.

Na úvod… každý ťa pozná ako Isilote, ale ako si spokojná so svojím civilným menom?
Je to meno, ktoré som dostala a nemala som možnosť do toho nijako zasiahnuť. Isilote som si zvolila, takže je mi bližšie, moje civilné meno nehovorí nič o mne a ani o mojich záľubách, zatiaľ čo Isilote znamená čosi viac.

Ako je to s tvojím štúdiom poprípade zamestnaním?
Študujem angličtinu a španielčinu v Brne a privyrábam si vyučovaním oboch jazykov, čoskoro snáď aj online.

Larpom sa venuješ už obdivuhodných pár rokov. Spomenieš si ešte na vlastné začiatky?
Myslím, že každý asi hodnotí svoje začiatky rozpačito a aj mne sa stal kopec trapasov, ale v konečnom dôsledku to bolo vždy skôr dobré ako zlé. S larpami som začala (snáď vo februári) 2005 a to až po tolkienistických stretkách a tréningoch šermu. Bolo to fajn, ale už by som nechcela, aby to bolo také, ako vtedy, som rada, že sme sa všetci vyvinuli, teraz je to lepšie… :-)

Ako si sa dostala k svojmu hernému menu?
Isilote som vymyslela postupne a celý tento proces trval asi pol roka. Milovala som všetko, čo napísal Tolkien (aj teraz mám tieto knihy rada, ale vtedy to bola doslova posadnutosť… :-D ) a tak som si ako mnohí iní zvolila, akej rasy by som chcela byť (elfka) a k tomu patrilo aj to, že by som si mala vymyslieť nejaké meno, eventuálne popremýšľať, do ktorého kúta Stredozeme by som mohla patriť.
Isilote je zloženina elfských slov isil – mesiac a lote (alebo loth alebo iné) – kvet, čiže mesačný kvet, podľa mojich preferencií vo svete okolo nás.

…najočarujúcejšia larpová spomienka? Určite je ich veľa, takže prvá, na ktorú si spomenieš…
Je skvelé chodiť po nociach po lese v úplnej tme a cítiť nádhernú vôňu ihličia a pôdy a nad hlavou mať tisíc hviezd a mesiac, cítiť splynutie s prírodou a počuť svojich súkmeňovcov mačko/vĺčko-dlakov zavýjať v diaľke. :-D

Ktorú postavu si užiješ viac – temnú, či s dobrým presvedčením?
Obe sú skvelé a záleží aj na hre či situácii, ale keď to vezmem vo všeobecnosti, tak predsa len tú „dobrú“ trošku viac, lebo ostatní na mňa reagujú milšie… :-)

Čo ťa láka na hrách s postapokalyptickou tematikou?
Tieto larpy nám majú pripomenúť, že by sme mali dávať viac pozor na to, čo robíme, aké zbrane má naša krajina, ako využívame prírodné zdroje a vôbec – ako vôbec drží naša spoločnosť pohromade. Preferujem postapokalypsu, lebo je to svet blízky nášmu, poznáme väčšinu reálií, roleplay nemusí byť náročný, prostredie sa dá nájsť bez stavania finančne aj inak náročných kulís, kostýmy a rekvizity sú tiež ľahko dostupné. A nakoniec, keď zažijem nedostatok (spánku, tepla, teplej vody, čistej postele, chutného jedla a podobných vecí), tak si tým viac vážim to, že prídem domov a všetko je na dosah ruky. Som potom strašne vďačná, že žijem, kde žijem, s kým žijem, kedy žijem a ako žijem a že sa nemusím každodenne báť o svoj život. A tiež ma to nabáda premýšľať o ľuďoch, ktorý sa o svoj život každodenne boja.

Myslíš, že podobný osud raz čaká aj nás? A praktická podotázka: bude dostatok konzerv?

Myslím si, že ľudstvo doslova vyžerie celú túto planétu a bude sa bez zábran zabíjať pre poslednú konzervu, eventuálne sa ponúka vysťahovanie na inú planétu, ak si ľudstvo stihne zaistiť prostriedky a iné potrebnosti. Čo sa týka ľudstva ako celku, nemám ilúzie, dalo by sa povedať, že až prekypujem pesimizmom… :-D

Podotázka: konzervy budú, ale bežní ľudia ako vy alebo ja sa k nim nedostanú už čoskoro po ukončení ich výroby.

Venuješ sa radšej robeniu kostýmov či tvorbe herných zbraní?
Vyrobila som si postupne 4 meče, ale už sa tomu v podstate vôbec nevenujem (už aj tú trochu šermu som prakticky zabudla), aj keď by som si aktuálne chcela vyrobiť luk. Výrobe kostýmov sa venujem stále a vždy s nadšením. :-)

Na internete je neskutočné množstvo článkov od teba. Baví ťa písanie reportov z akcií?
Väčšinou, ale závisí na tom, aké zážitky má postava. Čím pohnutejší osud, tým lepšie sa píše a myslím, že aj číta.

Ako dlho si uvažovala o organizovaní? Chopila si sa prvej príležitosti, čo sa naskytla, alebo si ho zvažovala dlhšie?
O organizovaní som premýšľala asi pol roka a potom som urobila test (larp s názvom RPG :) a síce som nad tým hĺbala dlhšie, nevenovala som tomu toľko, koľko by si to zaslúžilo, takže výsledok nič moc, ale za pokus to stálo. Na ďalší raz som už vedela aspoň, čo bolo zle. A tak je to vždy… :-D

…tvoje dojmy z organizácie Agónie 2 na plný úväzok? Netúžiš sa vrátiť späť medzi bezstarostných hráčov?
Haha. Dojmy zmiešané, myslím si, že ak by bol organizátor plne spokojný so svojou vlastnou akciou, niečo by nebolo v poriadku. Ale páčilo sa mi to a ešte na jednej Agónii sa budem určite podieľať ako org. Na hranie je tu dosť iných larpov a uvažujem o účasti na PASSe, takže by som si nedostatok hrania v postapokalypse mohla ľahko vykompenzovať.

Aké ďaľšie akcie si organizovala? Uskutočňuješ ich na základe vlastných nápadov?
Tak teda RPG (2006) – klasická fantasy so snahou minimalizovať boj a kúzlenie, 2007 Fénix – zvieratkovský larp, recesia a pokus, čo sa bude diať. Tieto dva som robila prakticky sama (s pomocou Morishorta, ktorý sa bránil, ako to len išlo… :-D ), robila som ich skutočne na základe vlastných nápadov a na Fénix som sa nechala inšpirovať tiež Seminárom organizátorov drevární (SOD, ktorý som absolvovala v Brne, ktorý mi poskytol mnoho dobrých nápadov, nie čo sa týka deja, ale veľmi čo sa týka prevedenia a tak podobne. Na Agónii som potom len spolupracovala a pridala nejaké nápady.

Ako sa odlišuje organizovanie hry a stretka?
… neporovnateľné? Jednoznačne je stretko nadmieru jednoduché a takmer nič na to netreba. Na druhú stranu na larp potrebuješ nespočet vecí, najmä predstavu, čo budú hráči počas celého larpu robiť. Na stretku sa jednoducho… stretnú. :-)

…cony&festivaly – prednášky…začala si s nimi dobrovoľne? A plánuješ pokračovať?
Určite dobrovoľne a pokračovať iste budem, už len preto, nie aby som vykladala ľuďom čo si myslím, ale aby som kládla otázky, ktoré sú podľa mňa zaujímavé. Dávam prednosť diskusným prednáškam.

Dokážeš vyriešiť typický problém bežného larpového (ne)smrteľníka, ktorému nie je naklonený osud, a tak sa musí rozhodnúť medzi dvoma prekrývajúcimi sa akciami?
Doteraz som si vždy vcelku jednoducho vybrala. Keď nie podľa akcie samotnej, tak podľa organizátora alebo účastníkov. Väčšinou to nevidím ako problém, lebo už sa nesnažím stihnúť každý larp v SR. :-D

Zvládaš kritiku tvojej práce?
Ak je kritika konštruktívna a ponúka aspoň náznak riešenia či zlepšenia, tak vítam, ak je to len kritika bez argumentov, cítim sa zle a mám tendenciu ignorovať.

Čomu sa venuješ v dobách medzi akciami? Teda ako zimuješ? :D
Venujem sa Morishortovi a našej domácej myšičke Yuki, čítam, študujem, pracujem, pozerám filmy a anime, počúvam hudbu, premýšľam o minulosti a budúcnosti a o budúcich larpoch. ;) A sem tam čosi napíšem.

…obľúbené anime a manga…
Tak najprv – mám tieto dve formy všeobecne rada pre ich „pokladanie tých správnych otázok“ a „iný pohľad na svet“ a tiež preto, lebo mi priblížili nadmieru zaujímavú kultúru Japonska.
No a potom konkrétne: mangu príliš nečítam, ale dočítala som InuYashu, lebo vo forme anime boli diely len asi po 160 a jednoducho som nemohl
a žiť bez toho, aby som spoznala, ako to celé skončí. :-D
A inak som sa veľmi zaľúbila do filmov o Kenshinovi (nie seriál), páči sa mi Hellsing, Wolf´s Rain, Fullmetal Alchemist, Kigeki, Angel Sanctuary, Bleach, filmy od Miyazakiho (Princess Mononoke, Howl´s Moving Caste, Nausicaa of the Valley of the Wind, Spirited Away), Final Fantasy – Advent children a podobne.

Čo kartové a počítačové hry? Prípadne ďaľšie hracie kratochvíle…
Pred asi 4 rokmi som chvíľu skúšala hrať magicy, ale nebavili ma a ani iné kartové hry príliš nemajú šancu. Aspoň zatiaľ som žiadnu takú nestretla.
Z počítačových hier som niečo skúsila, ale buď to môj počítač nezvládol alebo ma to nebavilo. Jediná hra, ktorá ma zaujala, počítač s ňou nemá problém a baví ma stále je Fallout (1 a 2), jednotku som prešla dvakrát a dvojku trikrát a to asi za rok doteraz. Nič iné ma ani po objavení Falloutu zatiaľ toľko nezaujalo.
Iné hracie kratochvíle: hrávam Dračí Doupě a Shadowrun, ako game-master aj ako hráčka, oboje je fajn, každé z in
ého dôvodu.

Aký máš vzťah ku knihám? Čo napríklad tvorba T. Pratchetta? …a hry z prostredia Zeměplochy… majú vôbec šancu dočkať sa u nás slávy?
No, ja si myslím, že pán Pratchett už u nás je veľmi slávny a myslím si, že bude ešte viac. :-) Čo sa týka larpov, tak som bola už na dvoch larpoch zo sveta Zeměplochy na Slovensku a aj keď boli malé, boli skvelé a myslím, že sa skôr či neskôr zase nejaké ukážu.
Môj vzťah ku knihám je trvalý, vášnivý a hlboký, sama by som jedného dňa chcela jednu či dve aj napísať… :-) Knihy sú fajn, často o dosť lepšie ako vizuálne spracované ideje. Dávajú priestor vlastnej fantázii a dopracovaniu vo vlastnej hlave.

Čítam veľa a okrem toho, čo musím kvôli škole, sa mi vždy páčil J.R.R. Tolkien (Silmarillion) a Terry Pratchett (séria o Hliadke) a neohrdnem ani Zaklínačom od Sapkowského a aj keď už z neho nie som taká nadšená ako predtým, stále sa mi zdá veľmi dobrý.

Ty a pivo? :-)
Áno. :-) Najmä jahodové či čierne bylinkové alebo svetlé s medovinou.

Nuž…nakoniec vážnejšie… kam sa podľa teba larp na Slovensku posúva? Bude sa úroveň akcii zlepšovať?
Posúva sa pomaly vpred. Každý rok sa nájdu skvelé akcie a podľa môjho názoru lepšie a lepšie (nové, inovatívne, originálne v tematike, prevedení, myšlienke). Určite sa nedá posúvať míľovými krokmi, ale aj jeden krok raz za čas je skvelý. Vôbec sa nebojím, že by sa larpy stratili z našej krajiny alebo, že by tak upadli, že by sa na ne neoplatilo chodiť. Len sa pravdepodobne prestriedajú organizátori.

…a čo doplníš na záver?
Môj obdiv patrí každému, komu sa chcelo čítať až sem… :-) Ďakujem za otázky a niekomu, kto to prečíta za pozornosť a prajem si, aby sme mali vždy chuť prispieť svojou troškou do larpového mlyna.
A kto by mal záujem sa ma pýtať niečo viac, nech mi napíše na isilote_larp@yahoo.com

(Aďa aka fréar)

VN:F [1.9.3_1094]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.3_1094]
Rating: +1 (from 1 vote)


No Comments Yet

You can be the first to comment!

Leave a comment

OpenID Login

Standard Login

Nastavenie webu:

Size

Colors